1. Anasayfa
  2. HABER

8. Yargı Paketi Meclis’te Kabul Edildi! Paketin içerisinde neler var? Hemen Öğren…

8. Yargı Paketi Meclis’te Kabul Edildi! Paketin içerisinde neler var? Hemen Öğren…
0

Uzun süredir gündemde olan 8. yargı paketi nihayet TBMM’de kabul edildi. Peki bu pakette neler var, af çıkacak mı? İşte merak edilen tüm detaylar…

Af Var mı?

  1. yargı paketinde genel bir af düzenlemesi yer almıyor. Ancak, bazı özel af düzenlemeleri mevcut. Örneğin, 70 yaş üstü ve bazı sağlık problemleri olan tutuklu ve hükümlüler için tahliye imkanı sunuluyor.

Paketin Maddeleri:

  • Yargılama sürecinin hızlandırılması: Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yapılan değişikliklerle yargılama sürecinin hızlandırılması hedefleniyor.
  • Hatalı mahkumiyetlerin önlenmesi: Yargıtay’ın bozma kararlarına uyulmaması halinde tazminat ödenmesi gibi düzenlemelerle hatalı mahkumiyetlerin önlenmesi amaçlanıyor.
  • Suç örgütleriyle mücadele: Suç örgütlerine üyelik ve finansman gibi konularda yeni düzenlemeler getirilerek suç örgütleriyle mücadeleye katkı sağlanması hedefleniyor.
  • Terörle mücadele: Terörle mücadele kapsamında yeni düzenlemeler getirilerek terör örgütlerinin faaliyetlerinin engellenmesi amaçlanıyor.
  • Kişisel verilerin korunması: Kişisel verilerin korunmasına yönelik yeni düzenlemeler getirilerek kişisel verilerin güvenliği sağlanmak isteniyor.

Paketin Yasalara Dönüşmesi:

  1. yargı paketi TBMM‘de kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan paket Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşacak.

Sonuç:

  1. yargı paketi, Türk yargı sisteminde önemli reformlar yapılması hedefleniyor. Paketin yasalaşmasıyla birlikte yargılama sürecinin hızlanması, hatalı mahkumiyetlerin önlenmesi, suç örgütleri ve terörle mücadelede daha etkin olunması ve kişisel verilerin korunması gibi konularda önemli gelişmeler olması bekleniyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir